Dziś jest  24.03.2019   zegar 17:11   Imieniny: Marka, Gabriela
Logowanie/rejestracjaBaza firmTablica ogłoszeńGalerie zdjęć
Nagłówek strony
Jesteś tutaj: strona główna / Aktualności
Kontrast Rozmiar tekstu A-AA+
epuap  sekap  BIP  Wersja czeska  Wersja niemiecka  Wersja angielska 
Aktualności
Sukces gminy w konkursie "Przyjazna Wieś"
19.10.2011
Miło nam poinformować, iż nasza gmina zdobyła II miejsce w konkursie "Przyjazna wieś" za park "Olszynka" w Bluszczowie.

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego i wyróżnia najlepsze projekty zrealizowane na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych.

Nasza gmina zdobyła II miejsce w kategorii infrastruktura społeczna za projekt pn.: rewitalizacja obszaru i obiektóww Parku Olszynka wraz z konserwacją obiektu zabytkowego celem stworzenia przestrzeni publiczno - kulturalnej dla mieszkańców Bluszczowa.

Dla zwycięzców w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Łączna wartość nagród zawiera się w kwocie do 15 tys. zł.

Dodać nalezy, iż w roku 2009 na zadanie pn." „Rewitalizacja obszaru i obiektów w „Parku Olszynka” wraz z konserwacją obiektu zabytkowego celem stworzenia przestrzeni publiczno-kulturalnej dla mieszkańców Bluszczowa” gmina pozyskała z  Program Rozwoju Obszarów kwotę 282.349,00 zł (wartość całkowita zadania:  562.450,58 zł.


Nie jest to pierwszy sukces w tym konkursie. Nasza gmina w 2009 r. otrzymała już wyróżnienie w konkursie "Przyjazna Wieś" na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych dla GOTSIR "NAUTICA" w Gorzycach.

 

Lista laureatów konkursu w 2011 roku: http://www.slaskie.pl/zdjecia/2011/10/19/1319007447.html

Dla zwyciezców w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Łączna wartosc nagród zawiera się w kwocie do 15 tys. zł.

 

Bluszczowska “Olszynka” sięga swoją historią do 23 V 1921 roku, kiedy to z jej okolic ruszyła do zwycięskiego boju, po wcześniejszym przerwaniu powstańczego frontu, peowiacka kontrofensywa. W 1928 roku staraniem Związku Powstańców Śląskich stanął tu pomnik dla upamiętnienia tego wydarzenia. Wykonawcą pomnika był prawdopodobnie pan Wojciech Szymiczek, który po powrocie z emigracji zamieszkał w Bluszczowie u swej siostry i podjął pracę na kopalni. Po szychcie poświęcał cały czas Olszynce, spędzając długie godziny w warsztacie naczelnika Helczyka. Po zbudowaniu pomnika zamówiono u Konstantego Kowola w Pszowie orła z koroną.[…]
Po wybuchu II wojny światowej pomnik wywrócono i prawdopodobnie zakopano w ziemi. Odbudowany po wojnie w latach 1948-1949 pozostawał pod opieką młodzieży szkolnej oraz miejscowej OSP. Po wojnie na terenie Olszynki urządzono Park Weteranów Powstań Śląskich, w którym organizowano festyny, koncerty, dożynki, zloty zuchów i harcerzy oraz biwaki. […] Bluszczowska Olszynka jest dziś miejscem pamięci narodowej, objętym szczególną formą ochrony, została też ujęta w gminnej ewidencji zabytków. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy Gorzyce zastrzeżono  zakaz zabudowy jej okolicy. Zaniedbana Olszynka, dzięki staraniom Urzędu Gminy w Gorzycach doczekała się rewitalizacji i odzyskała dawny blask. “

drukuj
powrót  Strona główna  do góry
zamknij
Istotna informacja: ta strona wykorzystuje pliki cookies

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.
FB