Dziś jest  04.07.2020   zegar 20:57   Imieniny: Elżbiety, Teodora
Logowanie/rejestracjaBaza firmTablica ogłoszeńGalerie zdjęć
Nagłówek strony
Jesteś tutaj: strona główna / Aktualności
Kontrast Rozmiar tekstu A-AA+
epuap  sekap  BIP  Wersja czeska  Wersja niemiecka  Wersja angielska 
Aktualności
Elektryczne bolidy - technologiczny symbol Śląska - pojawiły się na torze Gorzyce
03.04.2015
Elektryczne bolidy - technologiczny symbol Śląska - pojawiły się na torze Gorzyce. W dniu 12 marca spotkałem się z przedstawicielami zespołu Silesian Greenpower przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach, inż. Mateuszem Tomiczkiem oraz przedstawicielami firmy Eco Solution.

Delegacji Politechników przewodniczył koordynator projektu - prof. Andrzej Baier. Podjęliśmy deklarację szeroko zakrojonej współpracy. 29 marca na torze Gorzyce odbyły się pierwsze testy.   

Elektryczne bolidy wjeżdżają na Tor Gorzyce
Greenpower w Zielonej Gminie
Ponowne określenie funkcji istniejących na terenie gminy Gorzyce niezwykle wartościowych, choć mocno zdewastowanych przestrzeni, takich jak zespół pałacowo-parkowy w Gorzycach, olzańskie Falklandy czy teren dawnej Kopalni Fryderyka winno stanowić w najbliższych latach jeden z priorytetów działań moich i władz samorządowych, przede wszystkim naszej gminy i powiatu wodzisławskiego. Rewitalizacja może być sposobem na przywrócenie zapomnianych miejsc do życia, ożywienie społeczne i gospodarcze gminy.
Od ponad trzech miesięcy nasz urząd prowadzi w tym przedmiocie intensywne prace, odbyłem już kilka ważnych spotkań. W dniu 12 marca gościłem w urzędzie gminy przedstawicieli zespołu Silesian Greenpower, który działa przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach (prof. Andrzeja Baiera i jego doktorantów - Michała Sobka oraz Łukasza Grabowskiego – prezesa fundacji Ecorace), architekta Mateusza Tomiczka oraz szefostwo firmy Eco Solutions: Rafała Sikorskiego i Marka Pawlasa.
Przedstawiciele zespołu Silesian Greenpower zapoznali nas z ideą przedsięwzięcia oraz sukcesami sportowymi i naukowymi zespołu, który ściga się na torach w Poznaniu i w Wielkiej Brytanii. Mateusz Tomiczek przedstawił z kolei wstępną koncepcję architektoniczną rewitalizacji części terenów dawnej kopalni Fryderyka. Rozmawialiśmy o szansach i zagrożeniach przedsięwzięcia. Potwierdziliśmy, że na części terenu byłej kopalni, należącej do firmy Eco Solutions, będą się odbywały treningi zespołu. W przyszłości liczę również na prestiżowe zawody.     
Kończąc spotkanie pojęliśmy deklarację współpracy.


 

Od lewej: Mateusz Tomiczek - prezes Fundacji Rewitalizacji i Rozwoju Kol. Fryderyk, prof. Andrzej Baier, Rafał Sikorski z Eco Solution, Maria Władarz - sekretarz gminy, Daniel Jakubczyk - wójt gminy, Łukasz Grabowski i Mochał Sobek z Ecorace.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.799716960113222.1073741849.258341750917415&type=3


Tor Gorzyce
28 marca odbył się pierwszy „trening” zespołu. Ekipa naukowców i studentów przywiozła do Kolonii Fryderyka trzy elektryczne bolidy: SG2011, Bullet i Shark oraz sprzęt umożliwiający badania naukowe. Na pierwszych testach pojawili się m.in. prof. Andrzej Baier oraz młodzi naukowcy: wspomniani Michał Sobek i Łukasz Grabowski oraz Michał Majzner i Piotr Mierzwa. Na miejscu okazało się, że w skład zespołu wchodzą też mieszkańcy naszego powiatu: Godowa, Pszowa i Wodzisławia Śląskiego. Trzon niezwykłego teamu tworzą ludzie związani z dwoma wydziałami Politechniki Śląskiej: Mechanicznym-Technologicznym i Automatyki Elektroniki i Informatyki - łącząc doświadczenia stają się mechatronikami.

Nie mogło być inaczej - spędziłem z drużyną większą część dnia. Jeżeli gmina ma wejść w projekt muszę widzieć wszystko od przysłowiowego „A do Z”. Teren zakładu Eco Solution znakomicie nadaje się na organizację tego typu przedsięwzięć. Wytyczony w sobotę tor znajdziecie już w Internecie. Obok torów w Poznaniu czy Częstochowie nasz obiekt posiada zdaniem Politechników najlepszą lokalizację - z uwagi na bliskość autostrady i Gliwic! Jego oficjalna nazwa - Tor Gorzyce.PS. Z Gliwic przyjechał do Gorzyc stelaż (umożliwiający mocowanie bolidów w trakcie transportu), wykonany na profilach firmy Damatic z Turzy Śląskiej. Zdaniem naukowców produkty naszej firmy są dobrze rozpoznawalne w środowisku ludzi techniki.         

Czym jest Silesian Greenpower?
Fundacja Greenpower Education Trust powstała w Wielkiej Brytanii w 1998 r. Łączy inspirację, motywację, pasję i zabawę. Jej założyciele i aktywiści zmieniają poglądy na temat inżynierii - znakomitej drogi wyboru kariery zawodowej. Wskazują na znaczenie inżynierii dla rozwiązywania problemów. Łączą edukację, przemysł i działania społeczne. Angażując i aktywizując młodzież wspierają integrację społeczną. Greenpower działa w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, RPA i Polsce.
Polska „filia” fundacji powstała w 2014 r. pod nazwą Ecorace Polska. Od 2015 r. nosi nazwę Greenpower Polska. Jej założycielami byli członkowie Silesian Greenpower – zespołu studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który jako jedyny polski zespół bierze udział w zawodach organizowanych przez Fundację Greenpower Education Trust. Historię fundacji zaczynamy pisać i my - w lutym i marcu 2015 r. Greenpower trafił do gminy Gorzyce.
Wyścigi serii Greenpower posiadają wspólny regulamin techniczny. Odbywają się w czterech klasach: formula goblin (wiek zawodników 9-11 lat), formula 24 (11-16 lat), formula 24+ (16-25 lat) oraz The Corporate Challenge (16+). Organizatorzy zakładają równe szanse uczestników: w każdym bolidzie silnik 240W oraz dwa akumulatory 36Ah, określony czas przejazdu, w którym należy pokonać jak największy dystans.
Zbudowany przez Politechników bolid został w 2014 r. wybrany nowym technologicznym symbolem Śląska. Z kolei firma Siemens wyróżniła gliwicki „produkt” nagrodą The Best Engineered Car. O dniu powszednim i sukcesach załogi:
https://www.facebook.com/SilesianGreenpower
http://www.sg.polsl.pl/sg_joomla/index.php

Nasze plany

Zakładamy, że jeżeli zbierze się grupa ludzi z pasją to zbudujemy w gminie Gorzyce pojazd elektryczny i weźmiemy udział w sportowej rywalizacji. Oczywiście pod okiem współpracujących z zespołem naukowców. Partner projektu Greenpower - firma Siemens - dostarczy darmowe oprogramowanie CAD.
Jeżeli chcielibyście w jakikolwiek sposób wesprzeć nasz projekt, zostać kolejnym partnerem - piszcie na adres:
tor@gorzyce.pl
 
Bieżące informacje o wydarzeniach na torze Gorzyce i miejscowej inicjatywie znajdziecie na profilach na FB oraz na stronie internetowej gminy Gorzyce w zakładce Tor Gorzyce.  
Idea budowy szerokiego partnerstwa na linii samorząd - nauka - business - trzeci sektor znakomicie wpisuje się w plany rewitalizacji dawnego zakładu przemysłowego i osiedla patronackiego Kolonii Fryderyka. Architekta, czy historyka sztuki zachwyci bardzo dobrze zakomponowana przestrzeń dawnego zakładu górniczego, urzekną budynki z czerwonej cegły z gzymsami, zdobionymi otworami drzwiowymi i okiennymi. W tę przestrzeń warto tchnąć nowe życie. 

Eco energy. Eco thinking. Eco life 

Idea Greenpower znakomicie koresponduje też z misją naszej gminy – zielonej i przyjaznej mieszkańcom. Gminy, która promuje wysoko rozwinięte technologie, czyste dla naszego środowiska.

Zapraszając do współpracy - zapraszam do oglądnięcia mojej fotorelacji z pierwszego treningu. Drugi – już OFICJALNY TRENING zespołu, który miał się odbyć w dniu 7 kwietnia został przełożony (z uwagi na prognozy pogodowe) na połowę kwietnia. Szczegóły – wkrótce!  
 
Daniel Jakubczyk

drukuj
powrót  Strona główna  do góry
zamknij
Istotna informacja: ta strona wykorzystuje pliki cookies

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.
FB